Tačni podaci o nekretninama tek 2020. godine

Bez autora
Dec 10 2013

Građani BiH u urbanim sredinama bi tek za sedam godina mogli imati mogućnost da na jednom mjestu i kroz jedan dokument dobiju potpuno tačne i usaglašene podatke o nekretninama, ukoliko reforma zemljišne administracije bude tekla predviđenom dinamikom. Pored toga, očekuje se i smanjenje učestalosti korupcije, koja je svakako prisutna u sektoru zemljišne administracije u BiH. Naime, u BiH je počela implementacija projekta registracije nekretnina, podržanog od strane donatora i zajmom Svjetske banke, a koji bi prema ranijem planu trebalo da bude implementiran do jula 2018. godine i koji bi pomogao u rješavanju ove problematike. Međutim, njegovo potpuno sprovođenje očekuje se tek za sedam godina, jer je rok za početak već probijen za jednu godinu.

Tačni podaci o nekretninama tek 2020. godineGrađani BiH u urbanim sredinama bi tek za sedam godina mogli imati mogućnost da na jednom mjestu i kroz jedan dokument dobiju potpuno tačne i usaglašene podatke o nekretninama, ukoliko reforma zemljišne administracije bude tekla predviđenom dinamikom.

Pored toga, očekuje se i smanjenje učestalosti korupcije, koja je svakako prisutna u sektoru zemljišne administracije u BiH.

Naime, u BiH je počela implementacija projekta registracije nekretnina, podržanog od strane donatora i zajmom Svjetske banke, a koji bi prema ranijem planu trebalo da bude implementiran do jula 2018. godine i koji bi pomogao u rješavanju ove problematike. Međutim, njegovo potpuno sprovođenje očekuje se tek za sedam godina, jer je rok za početak već probijen za jednu godinu.

Inače, nesređene zemljišne knjige jedna su od najvećih prepreka za realizaciju investicionih projekata i to posebno pri izgradnji poslovnih i infrastrukturnih objekata. Koliko je taj problem izražen, pokazuju izvještaji Svjetske banke o uslovima za poslovanje, gdje je BiH na globalnoj ljestvici zemalja svrstana među 15 najgorih na planeti. Naime u BiH je protekle godine za dobijanje građevinske dozvole trebalo proći kroz 17 procedura za 179 dana.

Mladen Kovačević, vršilac dužnosti direktora Republičke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove RS, kazao je nakon današnje prezentacije ovog projekta, kojoj su prisustvovali i predstavnici Svjetske banke, donatori i kolege iz FBiH, da je RS od Svjetske banke za razvoj projekta dobila oko 17 miliona dolara. On je dodao da su na osnovu Zakona o premjeru i katastru RS kandidovali sredstva za nabavku IT opreme, poslovnih prostora, formiranje komisija za masovno izlaganje, te da su za to već povukli dva miliona evra tih sredstava.

Ne odustajemo od pojedinačnih izlaganja, jer investitor ne može čekati

"Prema našem operativnom planu, projekat bi trebalo da bude implementiran za pet godina, da građanin na jednom mjestu dobije podatke o nekretninama. Budući da kasnimo već godinu dana s implementacijom, očekujem da ćemo u tom smislu i izvršiti neka probijanja i da to u narednih sedam godina nećemo završiti na cijeloj teritoriji RS", rekao je Kovačević. Ipak, on je dodao da oni ne odustaju od pojedinačnih izlaganja, jer potencijalni investitor ne može čekati sedam godina dok oni završe svoj dio posla, kako bi uložio sredstva. On je dodao da je vrijednost cijelog projekta 34,1 milion dolara. Sa druge strane, Željko Obradović, direktor Federalne geodetske uprave, rekao je da je projekat "Registracija nekretnina u BiH" startao 23. septembra ove godine i da će sa svoje tri komponente trajati pet godina.

"Izdvojio bih najbitniju, a to je usaglašavanje podataka između zemljišnih knjiga i katastra. Trenutno, jedan od najvećih problema u BiH u sektoru zemljišne administracije su netačni i neažurirani podaci o nekretninama u katastru i zemljišnim knjigama, koji u FBiH postoje na 17 odsto parcela", rekao je on. Istakao je da će time građani na jednostavniji i brži način dobiti podatke o svojim nekretninama na jednom mjestu i na jednom dokumentu.

"Brži i kvalitetniji podaci su i uslov za smanjivanje korupcije koja je prisutna i u sektoru zemljišne administracije. Stanje na terenu je takvo da u prostoru imamo jedno, u katastru drugo, a u zemljišnoj knjizi treće stanje", naveo je on i dodao da je cilj da se ti podaci usaglase, ali da je to dugotrajan proces.

Mika Tohanen, vođa projektnog tima Svjetske banke za ovaj projekat, izrazio je očekivanje da će harmonizovane evidencije i registri biti veliki doprinos povećanju naplate prihoda vlada u zemlji, a takođe i u unapređenju cjelokupnog okruženja za investiranje. Pored toga, predstavnici Svjetske banke su nakon sastanka rekli da su ohrabreni time kako su počele aktivnosti u BiH po pitanju ovog projekta.

Grabovac: Zbog nesređenih knjiga gubimo ulagače

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS - SWOT, kazao je da je opštepoznata stvar da su u BiH zemljišne knjige nesređene, a da je, sa druge strane, za investicionu klimu veoma važna i sređena zemljišna evidencija.

"Poznato je da mnogi investitori moraju odustati od investicije jer čak i na zemlju koju im ponude lokalne uprave, nisu u mogućnosti stupiti u vlasništvo", kazao je Grabovac. Prema njegovim riječima, period od sedam godina za potpunu implementaciju ovog projekta je veoma dug, jer postoji opasnost od gubljenja investitora.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik